Podsumowanie kampanii edukacyjnej

Dnia 10.06.2016 r. uczestnictwem w Festynie Ekologicznym z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego w Zielonej Górze oficjalnie rozpoczęliśmy realizację projektu pn.: „Edukacja ekologiczna w zakresie gospodarki odpadami na terenie Międzygminnego Związku Gospodarki Odpadami Komunalnymi „Odra-Nysa-Bóbr”. Projekt był dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. W ramach realizacji projektu powstała m.in. edukacyjna podstrona internetowa MZGOK edu: http://edu.odra-nysa-bobr.pl. Dwukrotnie w nakładach Gazety Lubuskiej z dni 06.08.2016 r. i 03.09.2016 r. ukazały się ulotki pt. „Śmieci segregujesz – Ziemię ratujesz!” dotyczące zasad segregacji oraz artykuł dotyczący segregacji w Gazecie Tygodniowej nakład Gubiński z dn. 30 czerwca 2016 r.

Kluczowym założeniem projektu były działania szkoleniowe i integracyjne, w ramach których prowadziliśmy warsztaty dla przedszkolaków oraz organizowaliśmy stoiska promocyjno-informacyjne przy okazji festynów w gminach członkowskich Związku.

W celu zorganizowania warsztatów ekologicznych w dniach od 13.06.2016 r. do 21.06.2016 r. odwiedziliśmy 12 oddziałów przedszkolnych. W ramach zajęć pod hasłem „Papier, plastik, szkło i bio- segregacja to jest to!” dzieci poznawały kolory pojemników oraz zasady prawidłowego segregowania odpadów. Najmłodsi aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat segregacji, recyklingu i chętnie odpowiadali na zadawane im pytania. Zajęcia wieńczyło ćwiczenie praktyczne. Każde z dzieci samodzielnie posegregowało wylosowany odpad do właściwego worka – sądząc po reakcjach dzieci była to niewątpliwie największa atrakcja zajęć. Łącznie w zajęciach uczestniczyło 288 przedszkolaków. W każdym oddziale pozostawiliśmy upominki. Były to: stojaki na worki do segregacji, zgniatarki do butelek, samochody śmieciarki, gry planszowe, puzzle, gry MEMO – gadżety związane z tematyką zajęć. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat oraz kolorowankę tematyczną.

Działania promocyjno- informacyjne w ramach kampanii ekologicznej realizowane były przy okazji imprez w miejscowościach gmin członkowskich Związku. Kolorowy namiot MZGOK gościł m.in. na Festynie w Dychowie (dn. 18.06.2016 r. - galeria), Nocy Świętojańskiej w Połęcku (dn. 02.07.2016 r. - galeria), Festynie w Starosiedlu (dn. 23.07.2016 r. - galeria), Święcie Kapusty w Gęstowicach (dn. 06.08.2016 r. - galeria), Dożynkach Gminy Gubin w Sękowicach (dn. 14.08.2016 r. - galeria), Dożynkach Gminy Bobrowice w Bobrowicach (dn. 20.08.2016 r. - galeria) oraz Festynie Pieczonego Ziemniaka w Dobrosułowie (dn. 17.09.2016 r. - galeria). Wśród osób chętnie odwiedzających stoisko były nie tylko dzieci biorące udział w grach i zabawach dotyczących segregacji odpadów, ale również dorośli. Wśród osób pełnoletnich przeprowadziliśmy krótką ankietę dotyczącą segregacji „u źródła”. Z prowadzonych rozmów, ankiet i zadawanych przez mieszkańców pytań wnioskować można, że świadomość dotycząca segregacji i utylizacji odpadów wzrasta. Główną atrakcją imprezy niewątpliwie było losowanie licznych gadżetów ekologicznych wśród wszystkich uczestników ankiety. Największym zainteresowaniem dorosłych mieszkańców cieszyły się przede wszystkim zgniatarki do butelek, stojaki na worki. Wśród najmłodszych natomiast były to samochody śmieciarki, gry planszowe i karciane, puzzle- wszystko o tematyce segregowania odpadów. Dodatkowo rozdawaliśmy materiały edukacyjne jak ulotki, magnesiki i kolorowanki.

Podsumowując całość kampanii edukacyjnej prowadzonej w gminach Bytnica, Bobrowice, Maszewo i Gubin z radością stwierdzamy, że zaplanowane i realizowane zadania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i dorosłych. Wszystkim uczestnikom tym „małym” i „dużym” serdecznie dziękujemy.

 

Zarząd Międzygminnego Związku Gospodarki Odpadami Komunalnymi

„Odra-Nysa-Bóbr”

<< Wróć do poprzedniej strony